Çocuklar ve Empati

Pazartesi, Temmuz 20, 2009 | Kategori: |

Bu sabah okuduğum ve sizinle de paylaşmak istediğim bir yazı var.

Çocuklarımıza empati yapmayı öğretmekle ilgili.

Biz şu sıralarda herşeye "o benim" diyen, oyuncağını arkadaşıyla paylaşmak istemeyen 28 aylık kızımla bu mücadeleyi veriyoruz. Yaşı gereği böyle yaptığını biliyoruz ama yine de "sana öyle yapılsa hoşuna gider mi?" gibi telkinlerde bulunmayı da ihmal etmiyoruz.

Bakın psikolog Serap Duygulu ne diyor:

Çocuklara empati duygusunu verebilmek

Yine temel kural ailedeki bireylerin empatik ilişkiler kurabiliyor olmalarıdır. Hayatın içinden örneklerle çocuğa başkalarının duygu ve düşüncelerine duyarlı olma konusunda örnek davranışlar sunulmalıdır. Ayrıca bazı küçük uygulamalarla da desteklenmelidir.

• Kitap okumak ve kitaptaki kahramanların duyguları,yaşadıkları üzerine konuşmak.

• Televizyon ya da film seyrederken de benzer konuşmalar yaparak çocuğun aktif bir izleyici olmasını sağlamak.

• Ailedeki bireylerin ve çocuğun çevresindeki insanların olumlu yönlerinden söz etmek.

• Çocukların kendi aralarındaki tartışma ve kavgalarında taraf tutmadan duygularını ifade edebilmelerine ortam hazırlamak.

• Mümkünse bir evcil hayvan beslemelerini sağlamak.

Yapılan araştırmalar empati becerisinin model alma yoluyla kazanıldığını kanıtlamış durumda. Karşısındaki insanın duygularına ve düşüncelerine saygı duyabilen, kendini onların yerine koyabilen çocuklar yetişkin bir birey olduklarında da diğer insanlara karşı daha duyarlı ve sorumluluk sahibi oluyorlar.

Empati ne kazandırır?

Araştırmaların ortaya koyduğu sonuçlara göre, yaşa ve cinsiyete göre empati duygusu farklılıklar gösteriyor. Bu yönü desteklenerek yetiştirilmiş çocuklarda:

• Empati kurma becerisi arttıkça şiddete olan eğilim azalıyor.

• Kız çocuklar bu beceriyi daha erken yaşlarda kazanıyorlar ve başkalarının duygularına karşı daha duyarlılar.

• Empati çocukların sahip olabileceği en önemli değer olarak ön planda olmalı,çünkü çocuklara genel bir olumlu bakış açısı kazandırıyor.

• Sadece olumsuz duygu durumlarına karşı duyarlı olmayı değil,olumlu ve başarılı sonuçları da takdir etmeyi ve başkalarının mutluluklarını paylaşmayı öğretiyor.

• Çocuklara "ben onun yerinde olsaydım,ne hissederdim?" sorusunu kendisine sorarak yanıt aramayı ve bir diğerinin gözünden durumu değerlendirmeyi öğretiyor.

• Bütün bir hayata,olaylara,insanlara ve kendisine farklı pencerelerden bakma becerisini kazandırıyor.

• Başka insanlara yardım etme duygusunu,acıma ve şefkat duygusunu geliştiriyor.

Ayrıca bilinen bir diğer özellik müzik eğitimi alan çocuklarda bu duygunun diğer çocuklara göre daha gelişmiş olduğudur..O nedenle çocukların ilgi ve yeteneklerine göre desteklenmeleri de bu beceriyi kazanmaları yönünde en güçlü motivasyondur.

Kaynak: www.anneyiz.biz


Related Posts with Thumbnails

4 yorum:

E. Ali on Temmuz 21, 2009 dedi ki...

Çocuk eğitiminde hayati önem taşıyan bir şey bu empati yapmayı öğretmek. inşallah yazıyı okuyanlar hiç vakit kaybetmeden gerekeni yapmaya gayret ederler. Tabi bunu dikkate almak kendilerinin duyarlılığına kalmış bir şey. çevremizdeki anne babalarda göremediğimiz empati yapma güzelliğini onların çocuklarına öğretmelerini nasıl bekleyebiliriz? Kendilerinde olmayan bir şey çocuklarına nasıl aktarabilirler?
Bence çocuklarımıza gösterdiğimiz ilgiyi çevremizdeki anne babalara da gösterip onları eğitmek için uğraşmalıyız.
Eskiden bir söz duymuştum şöyleydi:
"Bir insanı eğitmek istiyorsanız dedesinden ninesinden başlayın."

Ben hayatımda çok nadir rastladığım empati yeteneği kazanmış böylece insanlara bambaşka bir şekilde yaklaşım gösteren çocuklar görüp hayran olmuştum. Çekirdekten yetişince ortaya çıkan güzelliğin eşi emsali olmuyor.

Herneyse.. yazı çok güzel çok değerli. teşekkürler.

Neslihan Toker on Temmuz 22, 2009 dedi ki...

Ne güzel yazmışsınız siz de. Hepsine katılıyorum.
Ebeveynler çocuklarının sadece boyunun uzaması, ilkokulda hangi sosyetik okula vereceğiz gibi endişeler dışında, olması gereken erdemlere kafa yorsalar, gelecek nesil daha iyi yetişmiş olur.
Malesef bizim bahsettiğimiz ailelerden çooook var.
Teşekkürler

E. Ali » Blog Arşivi » Üç anlamlı blog yazısı on Temmuz 25, 2009 dedi ki...

[...] ikincisi, çocuk eğitiminde maalesef her anne babanın düşünemediği yerine getiremediği ama güzelliği, insaniliği çok yüce bir duygunun, bir yeteneğin çocuklara kazandırılması ile ilgili. Herkesin dikkatle okuyarak gereğinin yapması gerektiğine inanıyorum. Annelerin Günlüğü blog’dan Neslihan Hanım’ın okuyup bizlerle paylaşmak istediği çok önemli çok değerli bir yazı. » Çocuklar ve Empati [...]

ufunrfrso on Temmuz 28, 2009 dedi ki...

KZHnss pjijusssenbf, [url=http://fxrmynnhdcom.com/]fxrmynnhdcom[/url], [link=http://etgyxgnyvrdd.com/]etgyxgnyvrdd[/link], http://yvuxlmkbdyqg.com/

Yorum Gönder

[ Ana Sayfa ] [ Sonraki Kayıt ] [ Önceki Kayıt ]
 

Annelerin Günlüğü Copyright © 2009 Cookiez is Designed by Ipietoon for Free Blogger Template