Tüketici Haklarınızı Biliyor musunuz?

Çarşamba, Kasım 04, 2009 | Kategori: |

Bundan yaklaşık 20 yıl önce Ankara'da bir mağazadan çanta satın almıştım. İki gün içinde çantanın köşeleri aşındı ve içindeki karton göründü. Mağazaya gidip gösterdiğimde, başka bir malla değiştirebileceğimi söylediler. Baktım ama uygun başka bir şey bulamadım. "Para iadesi" istediğimi söyledim. "Olmaz yapamayız, şirket prensibimizde yok" dediler. "SATILAN MAL GERİ ALINMAZ"

Hemen Ankara Tüketici Koruma Derneği'nin adresini buldum ve gittim. Çok ilgili ve bilgili bir hanım, bana bu konudaki haklarımı anlattı. "Bu gizli defoymuş" Para iadesi kaçınılmazmış.

O gün hem derneğe üye olmuştum hem de bir tecrübe daha kazanıp büyümüştüm. Mağazadan paramı aldığımda, hakkımı savunabildiğim için kendimle gurur duymuştum.

Yıl 2009, geçenlerde yine aynı şey başıma geldi. Marka vermekten hiç kaçınmıyorum. Astoria'daki Calzedonia mağazasından kızım için hatrı sayılır bir ücrete kilotlu çorap aldım. 3 saat giydi ve bacak araları pıtır pıtır oldu. Ertesi gün hemen mağazaya götürdüm. "Para iadesi yapamayacaklarını, hatta ürünü gönderip onay almaları gerektiğini" söylediler. "Nerden, ne onayı" gibi sorularıma yanıt veremediler.

Tabi ben hemen Calzedonia'nin internet adresine bir yazı yazdım. "Hangi yılda yaşadığımızı, tüketici kanunları adında kanunlar olduğunu falan hatırlattım" Ertesi günü telefonumdan arayıp "gelip değiştirme yapabileceğimi" söylediler. :)


E ben ne yapayım şimdi? Ne olur söyleyin!

a) Hiç uğraşmayayım, gidip o bedelde birşeyler bulmaya çalışayım.

b) Para iadesi konusunda diretip, hakkımı arayayım.

Hangisi????
Siz siz olun "Tüketici Haklarınızı" iyi bilin. Biz haklarımızı savunmazsak kim savunacak!
Bir de bakın benim gibi mağdur olan kişilerin tecrübelerini paylaştığı bir site var. Arada bir burdaki yazıları okumakta fayda var.

Related Posts with Thumbnails

1 yorum:

İki Deli Kadın (Pınar) on Kasım 06, 2009 dedi ki...

Merhaba;

Bende sizin gibi hakkını Pumayı dava edince öğrendim... 1 hafta sonra iade bile değil değiştirmek istediğim 2 çift ayakkabıyı hayır diye red etmişti ama sonra aldılar boylarının ölçüsünü...

Yakında da sigorta şirketim alacak ama önce ben bir doğurayım da :))))

Yorum Gönder

[ Ana Sayfa ] [ Sonraki Kayıt ] [ Önceki Kayıt ]
 

Annelerin Günlüğü Copyright © 2009 Cookiez is Designed by Ipietoon for Free Blogger Template