D&R'ın Ayıbı

Salı, Mayıs 04, 2010 | Kategori: , |
Geçenlerde kitapçılarda kızımın dikkatini çeken ve hep gidip incelediği konuşan kitabı almaya karar verdik.
50 tl’ye Astoria D&R'dan aldık. "Sesli Bir Winnie Öyküsü". Bir kitap kabı, içinde hikaye sayfaları ve hikayenin kartuşundan ibaret.
Amcası da beğeneceğini düşünerek Pamuk Prenses’in hikaye sayfalarını almış.
Buraya kadar her şey güzel. Eve geldik. Ela’ya hediyelerini verdik, kutuyu açtık. Bir de ne görelim…!
Mağazada tanıtım için kullanılmış hikaye kitabını paketleyip bize satmışlar. Bütün sayfalar kırışık ve yırtık. Eşim fişi attığı için değiştirmeye götüremedik. Ela fark etmediği için biz de neyse artık dedik.
Sonra da amcasının hediyesi Pamuk Prenses sayfalarını ve kartuşunu taktık.
Üçümüz de konuşan hikaye kitabının başındayız.
İlk 3 sayfadan sonra korkunç efektler, cadı gülme sesleri, çirkin ve korkutucu kraliçe cadı resimleri ; benim hatırladığım masum Pamuk Prenses hikayesini kapladı. Üçümüz de irkildik, artık başlamıştık, sayfaları kapatamadık da,
Ela çok korktu anlayacağınız.
O hep bildiğimiz romantik son sahneden eser yok. Toplam 13 sayfanın 7’si korkunç ayna, cadı görüntüleri ve efektleriyle dolu.
Bu nasıl bir Disney hikayesi ve ürünü anlamadım. Evet hikayede kötü kraliçe var, ama 13'e 7 sayfa oranı bence çok fazla. Prensin Pamuk Prensesi öpme sahnesi neden yok? En güzel sahne o değil mi!Başka bir kitap vakası daha:
Okulda Çirkin Ördek Yavrusunu dinleyip, yolda bana anlatıyordu. Çok hoşuma gitti, ben de akşam uyuturken okurum diye düşündüm ve başladık hikayeyi aramaya.
Eşim Tırtıl Kitap’ınkini bulmuş. Akşam Ela’ya okumaya başladım. Eyvah yine bu masum hikayeyi korkunç orman ve hayvan görüntüleriyle mahvetmişler. Kim bu kitabın editörü Allah aşkına! Çocuk kitabı yazarken ya da yayınlarken bazı kriterleriniz yok mu?“Orman korkunç yaratıklarla doluymuş” yazıp; ağacı, karıncayı, baykuşu canavar gibi çizerseniz, sadece hikayedeki ördek değil, okuyan çocuklar da korkar. Bu hiç aklınıza gelmedi mi? Hikayede ördek, yalnız kaldığı için ormanda korkmuş olabilir ama bu korkuyu daha farklı şekilde de verebilirdiniz...Kitap yayıncısına duyurulur.


Zira kızım artık, arada bir bu ağaç resmini çizip, canavar ağaç çizdim diyor.Ağaçların yanından geçerken, "bu bizi yemez değil mi anne" diyor.
Artık kitapçıda çocuk kitabı alırken tamamını okumadan almak yok.
Related Posts with Thumbnails

3 yorum:

leyya-craftmania on Mayıs 12, 2010 dedi ki...

ne kadar ne kadar haklısın...en iyisi kendi hikayemizi yazmak bence:)

Neslihan Toker on Mayıs 13, 2010 dedi ki...

İyi fikir.
Ama Türkiye İş Bankası Yayınları başarılı bence
O yazımı okumanı tavsiye ederim
Sevgiler, teşekkürler

Adsız dedi ki...

harikasınızz yorumlarınıza bayıldımm anne kız:))onuda okuyayım bunuda okuyayım derken saatler gectii :)))

Yorum Gönder

[ Ana Sayfa ] [ Sonraki Kayıt ] [ Önceki Kayıt ]
 

Annelerin Günlüğü Copyright © 2009 Cookiez is Designed by Ipietoon for Free Blogger Template